2003. október 05. vasárnap 22:54

 

Surján László csodálkozik a kormány bátorságán

 

Őszintén csodálom a kormány bátorságát, hogy konkrét számokat mondott a jövő évi európai uniós kifizetésekkel kapcsolatban, amikor az EU költségvetése még nem készült el – mondta Surján László a vasárnapi rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatóra reagálva az MTI-nek.

 

A kormányszóvivői tájékoztatón Juhász Endre EU koordinációs tárca nélküli miniszter elmondta: a jövő évi költségvetésben a strukturális alapokból a hazai társfinanszírozással 83 milliárd forintot, míg a kohéziós alapból mintegy 53 milliárd forintot különítettek el fejlesztésekre.

A tájékoztatás szerint jövőre európai uniós forrásból, a magyar társfinanszírozással együtt több mint 280 milliárd forintnyi fejlesztés valósulhat meg, 61 százalékkal több mint az idén.

„Mi éppen azon dolgozunk Brüsszelben, hogy a tíz új tagállam számára a lehetőségek bővüljenek” – közölte az Európa Tanács munkájában résztvevő kereszténydemokrata politikus.

Szavai szerint a kormány azt mondja, hogy az a pénz – amely a pályázókat segíti az önrészesedésben – felülről nyitott. „Ez szétverheti a magyar költségvetést” – mondta Surján László, megjegyezve ugyanakkor, hogy egy ilyen ígéret nem garancia, mivel a kormány az elmúlt másfél év alatt elvesztette hitelét. "Azt várjuk," - tette hozzá - "hogy a kormány megvalósítja, amit az országgyűlés integrációs nagybizottságán vállalt. Eddig hiába várakoztunk. Félő, hogy mindez az ingyen tankönyv és az ingyen gyógyszer valamint a jelentős özvegyi nyugdíjemelés sorsára jut."

„Az a gyanú merül fel az emberben, hogy ez a mostani bejelentés nem más, mint egy megelőző üzenet a későbbi kritikákra” – vélelmezve, hogy a várhatóan rövidesen megjelenő utolsó országjelentésben számos kritikai elem jelenik majd meg Magyarország felkészültségével kapcsolatban.

A politikus leszögezte: ugyanakkor minden olyan dologban számíthat a kormány az ellenzék támogatására, amely azt a célt szolgálja, hogy a belépésnek ne legyenek vesztesei.

„Éppen ezért törekszem arra, hogy mintegy 12 százalékkal emelkedjenek azok a keretek, amelyekből a tíz új tagállamnak pályáznia lehet” – tette hozzá.

Mint mondta, nem a lezárt tárgyalásokkal kell büszkélkedni. „Elvárjuk, hogy a kormány az utolsó percig harcoljon a lehetőségek bővítéséért”.

 

(MN online nyomán)

vissza Vissza a kezdőlapra