2003. október 09. csütörtök 21:22
Az egészségügyi dolgozók demonstrációja
A politika reprezentásait szeretnénk egy asztal körül látni, hogy olyan koncepciót dolgozzanak ki, amiért az egészségügyben kitartó kollégák hajlandóak az országban maradni az EU-csatlakozást követően is - hangoztatta a Magyar Orvosi Kamara elnöke az egészségügyi minisztérium épülete előtt rendezett demonstráción
Az egészségügyi dolgozók demonstrációja
Éger István közölte: követeléseiket a tárca nem képes teljesíteni, ők viszont hiába "ostromolták" Medgyessy Péter miniszterelnököt leveleikkel. "A súlyos forráshiány és azok a körülmények, amelyek komolyan veszélyeztetik honfitársaink betegellátását hozott ide bennünket" - mondta a kamara elnöke. Hangsúlyozta, hogy az egészségügy nem politikai kérdés, működésének biztosítása "a mindenkori állam alapvető kötelessége".
Éger István szomorúságának adott hangot, amiért az esőben állnak, ahelyett, hogy "békés eszközökkel szereznének érvényt az egészségügyi ellátórendszer jövőjének", mert "ami jelenleg van, elsősorban a magyar lakosokra jelent veszélyt".
"A hálapénz szégyen számunkra, és teher azoknak, akiket ellátunk, s Európában ez nem viselhető bélyeg" - mondta a MOK elnöke. Úgy vélte: a világ számos országában megbecsülésnek örvend a magyar szellem, és a csábító a sokszoros bér.
Az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke hét táblát mutatott fel, amelyekre felírták mire mondanak "igent": a közös jólétre, a szabadságra, az erősek, gyengék iránti felelősségre, a munka, a teljesítmény megbecsülésére, a nemzetért, a családért érzett felelősségre, hogy érdemben részt vehessenek a döntésekben, a félelem nélküli biztonságos életre, a politikai hatalom korlátozására és ellenőrzésére.
Cser Ágnes felsorolta követeléseiket, melyek között szerepelt az ágazati kollektív szerződés megkötése, középtávú megállapodás és kormánygaranciák a paraszolvencia-mentes egészségügyi ellátórendszerre. Hasonlóképpen követelik a közpénzek és társadalombiztosítási alapok ellenőrzését, a jóléti rendszerváltó állam megteremtését, a társadalmi párbeszéd helyreállítását és a szakszervezetnek szánt új társadalmi szerep elfogadását.
Ezért azt kívánják, hogy olvassa el és érdemben válaszoljon a kormány a hozzáintézett leveleikre és petícióikra, hogy részt vehessenek az általuk is fizetett közpénzek elosztásában, hogy közösen teremtsék meg a profitérdek nélküli egészségügyet.
A tárca vezetése a hidegre való tekintettel forró teával várta a tüntetőket, akik délután három órára megtöltötték a minisztérium előtti úttestet. Az eseményt a rendőrség biztosította, rendbontás nem történt.
MTI alapján
Frajna Imre (Fidesz) közleménye
A szocialisták már az élő fába is belekötnek. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség Egészségügyi Kabinetjének határozott álláspontja, hogy a kormány, ahelyett, hogy a kamara által felvetett problémák megoldásán dolgozna, egyre arrogánsabb magatartásával az utcára kényszeríti az egészségügyi dolgozókat. A szocialista kormánynak sikerült az elmúlt másfél év alatt az egészségügy szinte minden szereplőjével összeveszni.
Érthetetlen számunkra, hogy a szocialista kormány a Medgyessy Péternek a MOK által írt levelek és figyelemfelkeltő akciók ellenére sem volt hajlandó érdemi tárgyalásokat folytatni az érdekszervezettel és a kamarával.
Felszólítjuk a kormányt, hogy ne fokozza tovább a kialakult feszült helyzetet, hanem meglévő energiáit a független szervezetek elleni sorozatos támadások helyett az egészségügy problémáinak megoldására fordítsa. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség így továbbra is támogatja a kormányt mindazon intézkedések meghozatalában, mely az egészségügyi dolgozók helyzetének javítását szolgálja.
Frajna Imre
Egészségügyi Kabinet
Fidesz-Magyar Polgári Szövetség
Országos Sajtószolgálat